Afyonkarahisar’da temiz hava, sağlıklı yaşam

Afyonkarahisar’da temiz hava, sağlıklı yaşam

Afyonkarahisar İlinde hava kalitesini daha da iyileştirdik. Afyonkarahisar İlinde 1 adet hava kalitesi izleme istasyonu kurduk. Afyonkarahisar İli genelinde son iki yılda kükürt dioksit emisyonlarında %67 partikül madde emisyonlarında ise %36 azalma sağladık.

Son 14 yılda yapılan yatırım ve atılımlar Türkiye’yi ekonomik ve sosyal yönden ileriye taşıdı. Bu ilerleme hayatın her alanına yansıyor: yaşam kalitesi artıyor, eğitim seviyesi yükseliyor, yüzler gülüyor.

Bu olumlu tablonun devamı ve vatandaşlarımızın hayat standartlarının daha da yükselmesi için Kentsel Dönüşüm hamlesini başlattık.

Kentsel Dönüşümle;

Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu yapılar inşa edilecek, yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.

Bu kapsamda; Afyonkarahisar İlinde 2 adet riskli alan ilan edilmiştir. Merkez İlçedeki; riskli alanların toplam büyüklüğü 41.92 hektar, toplam nüfusu 7.021, toplam bina sayısı 191,  toplam birim sayısı yaklaşık 3.918’dir.

Ayrıca 402 adet binada 1.221 adet birimin risk tespiti yapılmıştır. Bu binalardan 277 adet bina yıkılmıştır.

Afyonkarahisar iline kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yaklaşık 4 milyon TL kaynak ayırdık.