Afyonkarahisar’da istihdamın önündeki engelleri kaldırdık

Afyonkarahisar’da istihdamın önündeki engelleri kaldırdık

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan işsizliğin önündeki engelleri ortadan kaldırarak, istihdam imkanlarını artırdık. Açık iş sayısını çoğaltarak işsizimize yeni imkanlar sunduk.

Afyonkarahisar ilinde 2002 yılından 2016 yılına (Ekim) kadar 51.276 kişiyi işe yerleştirdik.

İşsizlerimizin zor zamanlarında da yanındayız 

Bir taraftan işsizlikle mücadele ederken diğer taraftan işsiz kalan vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal şartlarını iyileştiriyoruz.

Türkiye’de ödenen toplam işsizlik ödeneği miktarını son 14 yılda yaklaşık 47 kat arttırdık. İşsizlik ödeneği alanların daha kısa sürede işe yerleştirilmelerini sağladık. Bu kapsamda Afyonkarahisar ilinde 26.294 kişi işsizlik ödeneğini hak etmiş ve 63.904.590 TL ödeme yapılmıştır.

İşverenlerimizin maliyetini azaltıyoruz

Ülkemizde yatırımların ve istihdamın artırılması, teşvik, genç, kadın, özürlü ve mesleki eğitim mezunlarının çalışma hayatına kazandırılması, Ar-Ge faaliyetlerinin gelişmesi gibi politikaların uygulanması amacıyla prim teşviklerini hayata geçirdik.

Afyonkarahisar ilinde 2016 yılı Ağustos ayında teşviklerden yaklaşık 8 bin 300 işyerimiz; 55 bin 500 sigortalımız yararlanmıştır.  Ödenen toplam teşvik tutarı ise yaklaşık 10 milyon TL’dir.